Novi standardi u vodičkoj djelatnosti

Časopis »Hrvatski planinar« izlazi od 1898. godine i jedan je od najstarijih hrvatskih časopisa. Objavljuje književne priloge, putopise, opise zanimljivih planinarskih odredišta u Hrvatskoj i inozemstvu, obavijesti o planinarskom radu i događanjima te stručne članke, posebno s područja speleologije, ekspedicija i sigurnosti u planinama. Kako je časopis službeno glasilo HPS-a, u njemu se mogu naći sve osnovne informacije o radu Hrvatskog planinarskog saveza i udruga članica HPS-a.

U posljednjem broju časopisa objavljen je članak koji uvelike objašnjava novine u Vodičkoj službi posebice one vezane uz nove standarde osposobljenosti vodiča pa pročitajmo:

Izvršni odbor Hrvatskog planinarskog saveza, na prijedlog Komisije za vodiče, usvojio je 17. rujna nekoliko važnih akata za vodiče u HPS-u. Ne treba posebno naglašavati da vodiči svojim volonterskim radom uvelike doprinose kvalitetnijem i sigurnijem organiziranju i izvođenju planinarskih akcija u matičnim društvima i HPS-u, a usvojene novosti dodatno osnažuju i unaprjeđuju tu temeljnu djelatnost cjelokupne planinarske udruge.

Ovoga proljeća na snagu je stupio novi Pravilnik Komisije za vodiče, koji je otvorio put za usvajanje međunarodnih standarda i općenito uređenje vodičke djelatnosti u HPS-u. Slijedio je čitav niz akcija, među kojima i  priprema triju važnih akata – programa školovanja u Vodičkoj službi HPS-a, Programa osposobljavanja vodiča instruktora te Postupka licenciranja vodiča, koji su od ove jeseni na snazi.

Program školovanja u Vodičkoj službi HPS-a podrobno opisuje proces i uvjete školovanja te jasno razrađuje nastavne teme koje kandidati za vodiče usvajaju na tečajevima za vodiče i drugim oblicima školovanja u HPS-u. Glavna novost je uvođenje novih vodičkih standarda, usklađenih sa standardima krovne međunarodne planinarske asocijacije (UIAA). Vodiči u HPS-u osposobljavat će se za sljedeće vodičke standarde: A standard – ljetno planinarenje (vodiči društvenih izleta), B – zimsko planinarenje (uključujući i korištenje krplji), C – sportsko penjanje, D – penjanje u stijeni (osiguranim putovima), E – penjanje u ledu, F – alpsko (kombinirano) penjanje, G – planinarsko (turno) skijanje. Temeljem usvojenog programa školovanja vodiča HPS-a započinje i složeni postupak međunarodnog priznavanja vodičkih standarda A i B, dok će ostali standardi usvojeni u Vodičkoj službi HPS-a biti važeći za djelovanje osposobljenih vodiča u hrvatskim planinama.

Nova standardizacija, koja proizlazi iz načina školovanja vodiča, iznimno je važna za udruge članice HPS-a i za sve članove jer definira terene i uvjete u kojima je pojedini vodič osposobljen i ovlašten voditi. Ta vrlo jasna razrada pomoći će organizatorima planinarskih aktivnosti da sagledaju sve pojedinosti bitne za organiziranje i vođenje izleta i tura te da potiču osposobljavanje svojih sposobnijih članova za vodiče, a vodičima koji već djeluju u planinarskim udrugama da svoja vodička znanja i vještine prilagode svojim i ambicijama članova koje vode u planine. Dakako, odgovarajuća osposobljenost vodiča važna je i cjelokupnom članstvu koje sudjeluje na vođenim izletima u planinarskim udrugama.

Drugi važan akt koji također donosi novosti u vodičku djelatnost, nosi naslov »Postupak licenciranja vodiča«. On opisuje postupak i pravila o stjecanju ovlaštenja (licence) za planinarsko vođenje, koja su također usklađena s međunarodnom praksom. Novost je trajanje licence od tri godine, čime će se vodiči osloboditi od dosadašnjih teškoća s ovjerom i iščekivanjem vodičke iskaznice, no s druge strane, obvezat će svakog vodiča koji želi obnavljati licencu da, osim redovnog rada u matičnoj planinarskoj udruzi, sudjeluje u stalnoj dodatnoj edukaciji i obnavljanju bitnih znanja i vještina. Taj postupak će snažnije povezivati planinarska društva i vodiče sa stanicama planinarskih vodiča. Cilj toga je podizanje kvalitete vodičke djelatnosti u svim udrugama članicama udruženima u HPS, a ujedno i suzbijanje učestale pojave da planinarske izlete i ture u planinarskim društvima vode neosposobljene i neovlaštene osobe koje se neutemeljeno predstavljaju kao vodiči.

IO HPS-a usvojio je i Program školovanja vodiča instruktora, akt koji uvelike osnažuje kvalitetu tečaja za vodiče i raspoloživost stručnog kadra u stanicama planinarskih vodiča. U kolovozu je već započeo proces osposobljavanja i imenovanja novih vodiča instruktora, a taj proces će se ubrzanim tempom nastaviti i u idućim mjesecima, kako bi se na kvalitetan način, u skladu s novim programom školovanja, mogli organizirati idući tečaji za vodiče društvenih izleta te ljetni i zimski tečaji za vodiče. Komisija za vodiče bilježi osjetan porast zanimanja za školovanje za vodiče raznih kategorija, što je i jedan od ciljeva koji je Komisiji za vodiče zadala Skupština HPS-a usvajanjem Programskih osnova i srednjoročnog plana razvoja od 2011. do 2015. godine.

Ovim putem Komisija za vodiče HPS-a također moli sve udruge članice HPS-a koje imaju svoje akte koji uređuju djelovanje vodiča unutar udruge, da ih usklade s usvojenim programima. postupkom licenciranja te ranije usvojenim Pravilnikom komisije za vodiče. Dakako, Komisija za vodiče nudi pomoć pri tome, kao i pojašnjenja novih standarda i drugih tema iz vodičke djelatnosti. Planinarska društva i klubovi u sklopu kojih postoji organizirano djelovanje vodiča, mole se da dostave kontakte Komisiji za vodiče i stanicama vodiča koje djeluju na njihovom području kako bi one mogle podrobnije predstaviti i pojasniti uvedene novine te uskladiti daljnju suradnju pri školovanju i licenciranju vodiča u HPS-u.

 

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)