Stanica planinarskih vodiča Karlovac podržala program „Pokreni srce-spasi život“

IMG_0343_1U Karlovcu 16. prosinca u organizaciji Stanice planinarskih vodiča Karlovac Hrvatskog planinarskog saveza (HPS), a u suradnji s Hrvatskim zavodom za hitnu medicinu i Zavodom za hitnu medicinu Karlovačke županije u prostorijama potonjeg Zavoda održana je edukacija o pružanju prve pomoći za planinarske vodiče. Tom prigodom pročelnik karlovačke Stanice za planinarske vodiče Darko Grba istaknuo je kako su planinari uvijek podržavali i uvijek će podržavati humanost, a posebice akcije koje jamče spašavanje ljudskih života kao što je program „Pokreni srce-spasi život“.

Program javno dostupne rane defibrilacije „Pokreni srce-spasi život“ provodi Ministarstvo zdravlja, Hrvatski zavod za hitnu medicinu i Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Osnovne aktivnosti programa su javno-zdravstveno promicanje važnosti rane defibrilacije edukacijom građana i senzibilizacijom šire javnosti, zatim povećanje dostupnosti AVD-a i educiranje što većeg broja laika za provođenje postupka oživljavanja uz upotrebu AVD-a. Konačni cilj programa je povećati postotak preživljavanja u slučajevima iznenadne srčane smrti na postotak veći od 50% uz intervenciju unutar 5 minuta.

IMG_0361_1Boravak na planini, osim znanja o kretanju i karakteristikama planinskog svijeta, zahtijeva i znanje o pružanju prve pomoći budući da su ozljede u prirodi česte, a stručna pomoć nedostupna. „ Svaki planinar, a naročito planinarski vodič, mora znati kako, u slučaju potrebe, spasiti život sebi ili drugima“ naglasio je pročelnik Grba te najavio da će se, u sklopu programa „Pokreni srce-spasi život“, planinarski vodiči educirati o osnovnim mjerama održavanja života odraslih s iznenadnim srčanim zastojem uz uporabu automatskog vanjskog defibrilatora (AVD-a).

Radionice pružanja prve pomoći za karlovačke planinarske vodiče okupile su 24 vodiča kojima je troje licenciranih instruktora predstavilo što sve treba sadržavati planinarska torbica prve pomoći te pokazalo kako ispravno pregledati ozlijeđenu/oboljelu osobu i staviti ju u bočni položaj. Sudionici radionica saznali su kako pomoći osobi koja ima strano tijelo u dišnom putu i kako pravilno izvesti vanjsku masažu srca i umjetno disanje. Također, vrsni instruktori prikazali su im postupke s ranom, zavojem i kompresivnim zavojem, metode zaustavljanja krvarenja, imobilizaciju trokutnom maramom i priručnim sredstvima za imobilizaciju, transportni položaj kod ozljeda i bolesti, specifičnosti ozljeda kralježnice te stanja bez svijesti.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)