Zaštićena područja Dinarida – potencijal za razvoj planinskog turizma

P1060082ZAGREB, 13. prosinca 2013. – Program Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP) u Hrvatskoj predstavio je rezultate terenskog obilaska Dinarskog gorja u sklopu Hoda Via Dinarica koji je od 28. rujna do 10. listopada prošao i kroz Hrvatsku. Tijekom Hoda, planinarska ekipa obišla  je Plitvička jezera te planine Biokovo, Mosor, Prominu, Dinaru, Velebit, Kapelu, Risnjak i Snježnik. Cilj projekta je kroz promociju i razvoj turističkih potencijala pridonijeti ruralnom razvoju Dinarskog gorja, jednog od najljepših dijelova planinske prirode koje Hrvatska može ponuditi pustolovnim i drugim posjetiteljima.

U sklopu hrvatskog dijela Dinarida nalazi se najveći broj zaštićenih područja s najvišim stupnjem zaštite kao što su strogi rezervati, nacionalni parkovi i parkovi prirode, koji svojom atraktivnošću privlače sve veći broj posjetitelja. „Međutim, potrebna su dodatna ulaganja u zaštićena područja kako bi se očuvala njihova vrijednost, ali i kako bi se dodatno razvila turistička ponuda koja nužno mora biti u skladu s najvišim ekološkim standardima“ – istaknula je Louisa Vinton, stalna predstavnica UNDP-a u Hrvatskoj. „UNDP podupire ovakve napore jer tek takva, osnažena zaštićena područja, s velikim brojem posjetitelja, mogu djelovati kao generatori lokalnog razvoja ruralnih područja koja ih okružuju.“

ViaDinarica_3„Hrvatska je u poziciji da bude lider u regiji u mnogim područjima te da svoja znanja i iskustva prenese zemljama regije“ – kazao je Nenad Strizrep, pomoćnik ministra zaštite okoliša i prirode. Cilj dokumenta kojeg je Hrvatska usvojila nedavno „Velika pobjeda za Dinarski luk“ je stvaranje prepoznatljive mreže dobro očuvanih područja te razvijanje brenda Dinarida, a posljedično ekonomska dobrobit na nacionalnoj i regionalnoj razini. Projekt sada obuhvaća 79 zaštićenih područja u 8 zemalja. Dinaridi su velika važnost i u budućnosti  bi bilo  važno umrežiti sve projekte koji se sada paralelno provode. Dinaridi ne trebaju biti Alpe, oni imaju svoju vrijednost, obuhvaćaju 5.000 različitih vrsta, raznolikost graditeljske baštine i kulture. To samo trebamo očuvati, dalje razvijati planinsku infrastrukturu i brendirati.“

Hrvatska je u smislu resursa, najrazvijena od svih država koje su uključene u Via Dinaricu i ima važnu ulogu prenošenja znanja i iskustva u regiju, ali i dalje postoji velika potreba za dodatna unaprjeđenja; posebno u smještajne objekte – planinarske domove, kuće i skloništa te cjelokupnu ponudu lokalnog stanovništva.

Via-Dinarica-Croatia„Naše dinarske planine plodno su tlo za razvoj planinarstva i raznih vidova pustolovnog turizma“ – naglasio je Alan Čaplar, vodič-instruktor HPS-a i urednik časopisa Hrvatski planinar. „Upravo zbog toga Hrvatska želi svoju bogatu suradnju sa susjednim državama i njihovim planinarskim savezima produbiti povezivanjem u jedinstven put koji će povezati najljepše predjele Dinarida. Bit će to ujedno i odlična prilika za razvitak lokalnih zajednica koje će Via Dinarica povezati. Nositelji povezivanja planinarskih i turističkih mogućnosti u hrvatskim Dinaridima bit će upravo vodiči Hrvatskog planinarskog saveza.“

„Via Dinarica je projekt koji spaja države. Ovaj dio Europe zavrijeđuje da se promovira u turističkim, sportskim i drugim aspektima“ – kazao je Darko Berljak, tajnik Hrvatske gorske službe spašavanja. „HGSS tu vidi sebe u smislu sigurnosti. Mi jako dobro surađujemo sa svim gorskim službama iz regije. Želimo da sigurnost kao proizvod bude kvalitetan, kompatibilan. Te granice sutra, u turističkom smislu, neće ni postojati, odnosno cijeli prostor Dinarskog gorja predstavlja jedno područje. U tom smislu HGSS može puno, jer sigurnost je nešto što sve tiče svih.“

Hod Via Dinarica krenuo je iz Albanije u kolovozu ove godine i prohodao cijelom regijom Dinarskog luka kroz pet zemalja, uključivši i Crnu Goru, Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku i Sloveniju. Riječ je o regionalnom projektu UNDP-a u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori.

ViaDinarica_4Projektnom timu, na čelu s poznatim alpinistom i vodičem Kenanom Muftićem i profesionalnom fotografkinjom Elmom Okić, u Hrvatskoj su se pridružili vodiči Hrvatskog planinarskog saveza (HPS) iz zagrebačke, ali i drugih stanica te predstavnici UNDP-a. Tijekom obilaska, tim se sastao s predstavnicima zaštićenih područja: nacionalnih parkova i parkova prirode; lokalne i regionalne samouprave; turističkih zajednica; planinarskih udruga i klubova; HGSS-a te s brojnim ponuđačima usluga u pustolovnom turizmu (outdoor  turističke agencije, seoska domaćinstva i sl.).

Predstavljanje Hoda Via Dinarica održalo se povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, 11. prosinca, koji se ove godine odvija pod sloganom: „Planine – ključ prema održivoj budućnosti“ i u središte stavlja važnost planina za život čovjeka i održivi ekonomski razvoj u kontekstu smanjenja siromaštva i privlačenja pozornosti na nisko-ugljični model. Dobra i usluge koji dolaze iz planina ključni su za održivi razvoj. Planine najvećim udjelom osiguravaju pitku vodu, čuvaju bioraznolikost i dom su jednoj od 10 osoba na svijetu.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)