Via Dinarica – posljednja utočišta smeđeg medvjeda

IMG_3599Velebitska udruga Kuterevo osnovana je 1995. godine sa ciljem očuvanja divljine gorske Hrvatske. 2002. godine, u suradnji s Hrvatskim centrom Znanje za okoliš i Veterinarskim fakultetom iz Zagreba, pokrenut je jedinstveni projekt – Utočište za mlade medvjede, čija je misija pružiti utočište za medvjeđe siročiće, odnosno zaštitita medvjeđeg staništa  i promicanja održivog življenja i tradicije lokalne planinske zajednice. Sastavni dio programa je edukacija posjetitelja odnosno njihovo zbližavanje s divljinom i medvjeđom  karizmom. 2005. godine uspostavljena je i Volonterska postaja s ciljem potpore projektu i razvoju lokalne zajednice. U posljednjih nekoliko godina Utočište za mlade medvjede Kuterevo ugosti u prosjeku 15 volonterskih grupa, više od 50 individualnih volontera te više od 20 tisuća posjetitelja godišnje.

IMG_3532Ivan Crnković Pavenka, voditelj je i idejni začetnik  Velebitskog utočišta za mlade medvjede Kutarevo, podsjeća se na početak kada je udruga udomila nekoliko mladih, spašenih, medvjedića. “Nema žitelja sela koji se nije na ovaj ili onaj način susretao s medvjedima. Okolica je prepuna drijena a drijen je snažan indikator prisutnosti medvjeda”. Crnković je danas zadovoljan s formom utočišta: “Mogli smo ga i većim napraviti ali to ne bi bilo to. Forma zadovoljava jer je prigodna i veličini mjesta i priči koju želimo ispričati, kako o ljudima koji žive pod Velebitom tako i o medvjedima”.

Medvjed koji živi u Hrvatskoj sisavac je iz reda zvijeri (Carnivora), porodice medvjeda (Ursidae), roda medvjed (Ursus) i vrste smeđi medvjed (Ursus arctos).  Smeđi medvjed je nekada bio rasprostranjen po cijeloj Euroaziji i Sjevernoj Americi. U Europi nikada nije živio jedino na Islandu i na sredozemnim otocima Sardiniji, Korzici i Cipru. Danas je u zapadnoj Europi praktično istrebljen, a preostale su populacije malene, međusobno odvojene i u nestajanju dok se danas procjenjuje da u Dinaridima obitava oko 2800 medvjeda.  U Hrvatskoj živi dio populacije Dinarskog masiva, dakle, druge po veličini u srednjoj i južnoj Europi. Medvjedi u Hrvatskoj, zajedno s medvjedima u susjednoj Sloveniji i BiH, genetski su potpuno srodna i najzapadnija stabilna populacija, koja je posljednji mogući  izvor za spas medvjeda u zapadnoj Europi.

IMG_3608IMG_3623IMG_3675

 

 

 

 

Tim Via Dinarice posjetio je i razgovarao s ravnateljicom Nacionalnog Parka Sjeverni Velebit Mirjanom Javor, s poznatim voditeljem metereološke stanice i domarom Antom Vukušićem na Zavižanu te prošao dijelom Premužićeve staze do novoobnovljene Rossijeve kolibe vođeni vodičima SPV Zagreb i SPV Lika, Davorom Banićem, Ivanom Pravdićem i Gojkom Crnkovićem.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)