NP Risnjak čuva kršku raznolikost na dijelu Via Dinarice

Tim Via Dinarice uputio se na turu Nacionalnim parkom Risnjak od Upravne zgrade parka, preko Risnjaka i Snježnika do pl. doma Sušak na Platku. Turu je vodio vodič instruktor SPV Rijeka Božidar Glad. Prije odlaska na izlet, tim Via Dinarice razgovarao je s ravnateljem JU NP Risnjak Miljenkom Gašparcem koji naglašava misiju parka kao očuvanje i unaprjeđivanje jedinstvene krške raznolikosti uz osiguranje prirodnih procesa i unaprjeđivanje i očuvanje kulturnih vrijednosti.

IMG_4044IMG_4013IMG_3986

 

 

 

 

„Kroz našu misiju lokalnim zajednicama omogućiti ćemo značajnu i korisnu suradnju s Parkom, posjetiteljima istinski doživljaj i razumijevanje prirode te lokalnoj zajednici dotok čiste vode rijeci Kupi i zaštitu cjelokupnog vodoopskrbnog područja“, kaže Gašparac. Gašparac dodaje kako je Park u više navrata pokušavao biti dio nekih od projekata poput Europskog pješačkog puta no za sada nije zaživio.

„Druga staza o kojoj smo razmišljali je poučna staza na temu krša s vizijom da vodi od Trsta preko Postojne na Snježnik pa se preko Bijelih stijena spustiti u Klenovicu. S te staze razvile bi se „latice“ na Vražji prolaz, Golubinjak, Bijele i Samarske stijene te Risnjak. Staza ne bi podrazumijeva novo markiranje, nego samo upućivanje na stazu putem tiskanih vodiča“.

„Što se tiče učinka Parka na lokalnu zajednicu, i on je vidljiv. Da nema Parka ovo bi bilo vikend naselje. 1997 godine samo su dvije obitelji iznajmljivale sobe, a danas 15 obitelji u ponudi ima oko 80 ležajeva“, kaže Gašparac. No ležajevi  nisu dovoljno. Potrebno je uključiti i proizvođače sira, meda, lavande…

Što se tiče infrastrukture u Parku, planinarski dom je u vlasništvu HPS-a no s njime Park upravlja već 25-30 godina i došli smo do ga treba dignuti na ekološku razinu. Problem je kontrola potrošnje vode i dodatna uređenja. Namjeravamo ići prema izgradnji „suhih“ WC-a. Što se tiče doma na Snježniku, on propada, a u interesu je svih da profunkcionira no Park to ne može financirati.

Park u ovom trenutku nema veliku posjećenost. Prodamo oko 20.000 ulaznica godišnje a apsolutna brojka je oko 40.000. Park ima jako puno ulaza a prodajna mjesta su samo kod upravne zgrade i na Risnjaku. Ako želimo ići u smjeru samofinanciranja, onda se moramo okrenuti turizmu, a to je opet veliki pritisak na zaštitu prirode.

Specifičnost parka je i promatranje divljih životinja u zadnje dvije godine. „Željeli bi malo još to napraviti prirodnije i da malo više promoviramo taj dio.  Ima individualnih pokušaja tog tipa, ali na području RH nema nešto slično. Posjetitelja odvežemo na Lazac poslije podne, ostavimo ga preko noći, ujutro dođemo po njega. Risnjak je planinarska destinacija gdje se mora hodati di god krenuli. Želja nam je razviti i kulturu kretanja na nordijskim skijama i krpljama zimi“, kaže Gašparac.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)