Licenciranje planinarskih vodiča

Komisija za vodiče HPS-a predložila je, a Izvršni odbor HPS-a je u rujnu ove godine i usvojio »Postupak licenciranja planinarskih vodiča«. Iako taj Postupak ponajprije zanima vodiče, bit će koristan i drugim udrugama članicama HPS-a, a i planinarima koji sudjeluju na organiziranim izletima i turama, jer je razumljiva želja svakog planinara da ga u planine vodi zajamčeno osposobljen i ovlašten planinarski vodič. Zato osnovna pojašnjenja o postupku licenciranja ukratko predstavljamo u »Hrvatskom planinaru«, a Komisija za vodiče HPS-a spremna je pružiti dodatna pojašnjenja i pomoći u svakom pogledu. Pitanja se mogu uputiti na e-mail vodici@plsavez.hr ili na adresu neke stanice planinarskih vodiča, koje postoje u većim planinarskim sredinama.

Licenca vodiča, tj. ovlaštenje (pravo) za samostalno vođenje planinara na terenima i u uvjetima obuhvaćenim standardom osposobljenosti, traje tri kalendarske godine (dosad su se vodičke iskaznice ovjeravale i vrijedile jednu godinu), a izdaje ju i u vodičkoj iskaznici ovjerava Komisija za vodiče HPS-a. Jedan je od glavnih ciljeva sustava licenciranja prikupljanje podataka o aktivnim vodičima i potpora planinarima koji djeluju kao vodiči u planinarskim udrugama učlanjenima u HPS. Donošenjem Postupka u rujnu ove godine licenciranje je podrobnije razrađeno i usklađeno s drugim aktima koji reguliraju vodičku djelatnost u HPS-u (s Pravilnikom Komisije za vodiče, Programom školovanja u Vodičkoj službi HPS-a i dr.).

Planinar nakon školovanja za vodiča i ispita kojim pokazuje svoju osposobljenost stječe naziv vodiča HPS-a i prvu licencu, koja vrijedi tri godine. Za produljenje licence postoje minimalni uvjeti, koje aktivnim vodičima nije teško ispuniti; oni potiču vodiče na aktivno djelovanje u matičnoj udruzi, ali i na usavršavanje, proširivanje znanja i razmjenu iskustava s drugim vodičima. Na primjer, razumljivo je da oni planinari koji vode po zahtjevnijim terenima trebaju češće obnavljati svoja znanja i vještine, a jedan je od uvjeta, koji vrijedi za sve vodiče, povremeno obnavljanje znanja i vještina i iz pružanja prve pomoći.

Od travnja 2013. u upotrebi će biti nove, jednoobrazne vodičke iskaznice i s njima započinje trogodišnje razdoblje licenciranosti. Za produljenje licence vodič treba u tri godine aktivno voditi planinarske izlete i ture u planinarskoj udruzi (barem deset dana u akcijama vođenja u tri godine) te sudjelovati barem u nekim aktivnostima koje organiziraju regionalno raspoređene stanice planinarskih vodiča, npr. u vježbama, na seminarima, stručnim predavanjima, zborovima vodiča, edukaciji i vježbama iz prve pomoći i sl. Na akcije u organizaciji stanica vodiča i Komisije za vodiče dobro su došli svi vodiči koji su članovi stanica, ali i oni koji to nisu a djeluju na području dotične stanice. Zato je bitno da planinarske udruge i vodiči društvenih izleta budu u stalnoj vezi sa stanicama, da se dogovaraju i, ako je ikako moguće, održavaju zajedničke vježbe i predavanja potrebne za produljivanje licence.

No budimo praktični! Što to početkom 2013. vodiči trebaju napraviti? Ukratko: vodiči koji jesu, a i oni koji nisu članovi stanica vodiča, trebaju matičnoj stanici vodiča poslati iskaznicu i ispunjen vodički karton. Stanice će prikupiti sve iskaznice i podatke te ih poslati Komisiji za vodiče, zajedno sa skupnim izvješćem koje sadrži popis aktivnih vodiča. Komisija će početkom travnja izdati nove vodičke iskaznice, usklađene s novim standardima koji se odnedavno primjenjuju u Vodičkoj službi HPS-a, potvrditi licencu za vođenje za trogodišnje razdoblje i poslati iskaznice stanicama, gdje će ih vodiči preuzeti. Odlukom Izvršnog odbora Komisije za vodiče HPS-a iznimno je ove godine produljena valjanost vodičkih iskaznica ovjerenih za 2012. do travnja 2013., kada će se početi izdavati nove iskaznice. Razlog za takvu malu odgodu uvođenja novih iskaznica je očekivana akreditacija UIAA početkom 2013. godine, tako da će na novim iskaznicama biti otisnut i znak koji svjedoči da je nositelj vodičke iskaznice HPS-a osposobljen prema UIAA standardima.

Što vodiči trebaju napraviti između 2013. i 2016. godine? Trebaju, naravno, aktivno voditi planinarske izlete u matičnom društvu ili klubu, odazivati se na godišnje vježbe stanica i uredno bilježiti akcije vođenja te godišnje podatke dostaviti lokalnoj ili matičnoj stanici vodiča radi statistike. Osim toga, posebnost je sljedećega trogodišnjeg razdoblja usklađivanje naše vodičke djelatnosti sa standardima UIAA, koja od vodiča iziskuje dodatnu edukaciju. Edukacija se sastoji od stručnih predavanja u društvima i stanicama te tijekom zborova vodiča koji su i zamišljeni za dodatnu edukaciju, osnaživanje i stručnu raspravu vodiča. Stoga je važno da se vodiči redovito informiraju, a to mogu na internetskoj stranici HPS-a, na stranicama stanica vodiča i čitajući »Hrvatski planinar«. Ako su vodiči dobro informirani, najlakše će kvalitetno planirati vrijeme namijenjeno usavršavanju u vodičkoj djelatnosti.

Dorijan Klasnić

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)