Dokumentom ‘Big Win for Dinaric Arc’ osam država regije za unaprjeđenje zaštićenih područja

Obzirom na opredijeljenost Stanice planinarskih vodiča na rad na otvorenoj platformi Via Dinarica, a koja je definitivno ugradiva u temu, prenosimo u cijelosti priopćenje Ministarstva zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske:

Hrvatska sa svojim prirodnim bogatstvom, znanjem i iskustvom značajno doprinosi očuvanju bioraznolikosti na regionalnoj, EU pa čak i svjetskoj razini. Hrvatska njeguje dugu tradiciju u upravljanju zaštićenim područjima posebno nacionalnim parkovima i parkovima prirode, od kojih su neki međunarodno priznati i uživaju svjetsku slavu poput Nacionalnog parka Plitvička jezera s tradicijom dugom više od 60 godina. Okupljanje visokih predstavnika Europske Komisije i država s područja Dinarskog luka, pruža nam mogućnost za kreiranje regionalno specifičnog pristupa u zajedničkom radu na održivom upravljanju u području zaštite prirode ovog dijela jugoistočne Europe‘, – rekao je pomoćnik ministra zaštite okoliša i prirode Nenad Strizrep na svečanosti usvajanja dokumenta ‘Big Win for Dinaric Arc’ u Budvi u Crnoj Gori, a kojim se osam zemalja regije Dinarskog luka, kako je nazvan prostor kojim se proteže planinski sustav Dinarida, obvezalo na daljnji zajednički rad na unaprjeđenju zaštićenih područja u svojim državama.

Svečanosti usvajanja dokumenta ‘Big Win for Dinaric Arc’ (Velika pobjeda za Dinarski luk) uz predstavnike ministarstava zaštite okoliša Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Srbije, Makedonije, Albanije i Kosova, nazočio je i Janez Potočnik, povjerenik Europske komisije za okoliš.

Glavni cilj ovog projekta je stvaranje platforme zaštićenih područja kroz povezanost svih parkova u regiji Dinarskog luka, zaštita i povećanje postojećih i proglašenje novih zaštićenih prirodnih područja te jačanje kapaciteta u upravljanju zaštićenim područjima.

Dokumentom ‘Big Win for Dinaric Arc’ države regije, odnosno resorna ministarstva, u narednih pet godina obvezali su se na suradnju i ulaganje koordiniranih napora u učinkovitom i održivom upravljanju prirodom, a za glavne zadatke su, među ostalim, postavljeni: jačanje procesa planiranja u zaštiti prirode u regiji,  povećanje učinkovitosti upravljanja zaštićenim područjima, poticanje kartiranja i procjenjivanja stanja ekosustava, procjena ekonomske vrijednosti zaštićenih područja i razvoj održivihprograma financiranja, procjena doprinosa zaštićenih područja u gospodarstvu svake zemlje i regije u cjelini, te prepoznavanje specifičnih prirodnih i kulturnih vrijednosti regije Dinarskog luka kao platforme za stvaranje zajedničkog regionalnog brenda.
Nastavljaju se i aktivnosti na realizaciji projekta Parkovi Dinarskog luka kojim se stvara mreža zaštićenih područja od Slovenije do Albanije te brend Dinaridi koji bi ovu regiju stavio uz bok najpoznatijim svjetskim turističkim odredištima. Dinarski luk najbogatije je područje vodom na Sredozemlju te ‘krije’ najveću europsku prašumu i zdrave populacije velikih zvijeri poput medvjeda, risa ili vuka. Regija se ponosi i drugim najdubljim kanjonom na svijetu, a dom je za više od 5 000 jedinstvenih vrsta.Usvajanje dokumenta ‘Big Win for Dinaric Arc’ nastavak je dogovora postignutog 2008. godine između šest država, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije, Srbije, Crne Gore i Albanije, koje su se obvezale da će proglasiti nova zaštićena područja i povećati neka od postojećih. Naknadno su im se pridružili Makedonija i Kosovo te je sada njime obuhvaćeno osam država, odnosno, cijela regija.Usvajanjem dokumenta ‘Big Win for Dinaric Arc’ u Budvi u Crnoj Gori počela je druga Međunarodna konferencija Parkovi Dinarskog luka koja će trajati tri dana, a na njoj su se okupili predstavnici resornih ministarstava, institucija i parkova. Organizatori su Svjetski fond za prirodu – Mediteran (WWF),  Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN) i Ministarstvo održivog razvoja i turizma Crne Gore.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)